Ünitimsah Duyuruları

Bursa'mızın Kurtuluşunun 93. Yılı

11 Eylül 2015, Cuma

  • 11 Eylül 2015, Cuma
  • 1384 kez okundu

   Bugün 11 Eylül 1922 Bursa'mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıl dönümü kutlu olsun.

   Osmanlı Başkenti Bursa'mızın işgalinin Millî Mücadele’nin başşehri Ankara’ya olan yansıması çok farklı oldu. Konu hemen Meclis gündemine geldi ve müzakere edildi. Kürsüye gelen Burdur Milletvekili İsmail Suphi Bey, Yunanlıların işgal ettiği Anadolu topraklarında yaptığı zulümleri bir bir anlattı. Konuşmasında, Yunanlıların Bursa Ulu camii’ni bombalarla tahribe yeltendiklerini, Yunanlı subayların yedi asır evvel Osmanlı Sultanı Orhan Bey’le evlenen Rum kızı (Horofira, yani) Nilüfer Sultan’ın kabrine giderek, “Vaktiyle sen bir Türk’e vardın” demek suretiyle kabri tekmelediklerini ve tahrip ettiklerini anlattı.
Bu sırada milletvekillerinin kendilerini tutamayarak hıçkıra hıçkıra ağladıkları görüldü. Meclis tutanaklarına da yansıdığı gibi Meclis’te gözyaşları sel olup aktı. Bursa’nın işgali üzerine TBMM’de Başkalık Kürsüsü’ne siyah bir şal örtülmüş ve işgalden kurtulana kadar kaldırılmamıştır.


   Başkomutanlık Meydan Savaşı’nın kazanılmasından sonra Türk kuvvetleri 10 Eylül 1920′de Bursa üzerine yürüyüşe geçmiş ve 11 Eylül günü 48. Süvari Alayı 3. Bölük Komutanı Şükrü Naili (Gökberk) Bey, Bursa Belediyesi Binası’na Türk bayrağını dikmiştir.


   Aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi ÜNİTİMSAH olarak saygı ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad makamları cennet olsun.

YORUMLAR

TANITIM

PUAN DURUMU

Takım O G M AV Puan

TANITIM